Yabiku Moden (1878 – 1941) je dôležitá, ale málo známa postava v histórii okinavského kobudo. Narodil sa v Shuri ako najstarší zo štyroch detí. Jeho otec Yabiku Mayo bol prísny, ale spravodlivý muž, ktorý od svojich detí veľa vyžadoval. Kedže bol od detstva Yabiku Moden veľmi krehký a chudý, prezývali ho strašiak do maku. Tak ako viacerí z jeho súčasníkov sa Yabiku Moden rozhodol posilniť telo aj ducha a začal cvičiť karate pod vedením senseia Itosu a kobujutsu pod vedením učiteľov Tawada Peichin a Chinen Sandu.

Potom ako skončil pedagogickú školu na Okinave, začal učiť na základnej škole v Bito. Už v tomto čase exceloval v karate do a kobudo cvičení. V tomto čase začal tiež oficiálne učiť karate a kobudo miestnych ľudí v Bito. Okolo roku 1911, keď sa presťahoval do Japonska, kde si hľadal lepšiu prácu, založil sensei Yabiku Ryukyu Kobujutsu Kenkyu Kai, čiže asociáciu výskumu ryukyu kobujitsu, na propagáciu a popularizáciu kobudo v celom Japonsku.

Dojo senseia Yabiku bolo pravdepodobne prvým ryukyu kobudo dojo v Japonsku, ktoré oficiálne učilo Japoncov. Okrem talentu v karate do a kobudo, bol sensei Yabiku známy ako majster rozprávania príbehov a udivoval svojich študentov starými príbehmi okinavského bushi. V každodennom živote sa vravelo sa, že sensei Yabiku sa konštatne venoval štúdiu budo a snažil sa prekonávať svoje fyzické a mentálne obmedzenia. Je o ňom napríklad známe, že nosil železné šlapky od rána do večera, aby si posilnil nohy a boky. Na posilnenie rúk a paží využíval stropnú konštrukciu domu a po dome sa premiestňoval len za pomoci rúk. V súkromnom živote bol sensei Yabiku známy tým, že bol hlboko veriacim mužom, ktorý nikdy nepil alkohol, nefajčil a o ktorom nikdy nikto nepočul, že by o druhom povedal niečo zlé.

Sensei Yabiku zomrel 23. júna 1941 vo veku 63 rokov.