Už po 15-ty krát sa uskutočnil v českých Klatovoch medzinárodný seminár karate a ryu kyu kobudo. Tak ako minulý rok, tak aj tento, seminár viedol shihan Toshihiro Oshiro (8. DAN Shima-Ha Shorin-ryu Karate, 8. DAN Yamanni Chinen-ryu Bojutsu). Seminár slávnostne otvoril starosta Klatov. V pondelok sa uskutočnila oficiálna návšteva na klatovskej radnici, kde medzinárodnú delegáciu karate a ryukyu kobudo bojovníkov z Okinavy, Čiech, Nemecka, Slovenska a Estónska privítala zástupkyňa starostu.
Doobeda patrilo uz tradične ryukyu kobudo – hlavne bo, kde sa precvičovali kata ako Don yu kon ichi, Don yu kon ni, Shoun no kon sho a dai, Ryubi no kon a Sakugawa no kon a aj Sai (Sai kihon kata ichi a ni, Kyan no sai). Poobede sa zbrane odložili a preberali sa karate kata zo Shorin ryu. Kedže tento rok sa uskutočnil jubilejný 15-ty ročník seminára, v utorok večer sa u Rainera Seiberta v Hořakove uskutončila grill party. Príjemným prekvapením bola návšteva Dirka Lauterwassera, ktorého som videl naposledy pred piatimi rokmi. Prisľúbil, že sa vracia späť a opäť začína trénovať.
Posledný deň seminára patril súťaži v bo kata (tej sa venujem v osobitnej fotoreportáži) a skúškam v yamanni ryu a shorin ryu.
Seminára sa zúčastnilo vyše 65 ľudí z Nemecka, Česka, Slovenska, Rakúska a Estónska. Za Hinode Kobudo Dojo – Choze, Jobe a Kamil. Už tradične veľmi zaujímavé a podnetné tréningy so shihanom Toshihirom Oshirom, s množstvom nielen technických ale aj historických informácií, prebiehali aj napriek veľkej horúčave (teploty presahovali 35-36 stupňov celzia) vo vysokom nasadení.
Čo sa týka samotných Klatov, zhodli sme s Jobem na tom, že Klatovy tento rok zrejme vymreli. V Rock Pube bolo nedýchateľne. Pobyt tam sa podobal skôr na návštevu sauny. Pozitívnym bolo len to, že sme stretli starých známych barmanov. Presťahovali sme sa teda do Bouchalky, kde sme odohrali niekoľko desiatok billiardových partií, ktoré sme vhodne dopĺňali vytváraním kvalitných spotlistov na jukeboxe. K pozitívnym zážitkom (najmä pre Jobeho) partilo aj stretnutie so skupinou Kačkala. Myslím, že keď sa niekedy objavia, či už v Bratislave, alebo niekde blízko, kde sa budú nachádzať aj naše telá, zážitok z ich hudobnej produkcie si istotne nenecháme ujsť.
Všetkým ľuďom, ktorí sa už niekoľko rokov podieľajú na organizovaní tohto skutočne skvelého karate a kobudo seminára, by som sa chcel aj touto cestou poďakovat. Zvláštna vďaka patrí najmä Rainerovi Seibertovi a Stephanovi Becseimu. Osobitná vďaka patrí Jiřímu Štanclovi, ktorému sa podarilo tento rok dostať seminár do výrazného povedomia Klatov. Nesmiem zabudnúť ani na shihana Toshihira Oshira, ktorý trpezlivo vysvetľoval jednotlivé pohyby a sekvencie kata prípadne kumite a opravoval naše chyby.