Vôbec po prvýkrát v histórii Yamanni Chinen Ryu sa uskutočnil medzinárodný turnaj v Bo Kata. Usporiadateľskou krajinou sa stalo Japonsko. Turnaj – neoficiálne majstrovstvá sveta – sa uskutočnil v meste Ishioka, nachádzajúce sa v prefektúre Ibaragi. Vzdialené je asi hodinu cesty autom od Tokia. Organizátori sa rozhodli vytvoriť niekoľko súťažných kategórii, pričom súťažili nielen zvlášť muži a ženy, ale aj juniori (do 25 rokov), pokročilí (od 25 do 45 rokov), seniori (od 45 rokov do 65 rokov) a super seniori (nad 65 rokov) – v poslednej sekcii sa stretli len dvaja súťažiaci, ale o to bolo zaujímavejšie sledovať ľudí okolo 70 rokov ako cvičia s bo. Veľká motivácia do budúcnosti.
V dobrom svetle sa predstavili najmä študenti Toshihira Oshira zo San Franciska – Daiki Takakawa, 17 ročný mladík, krorý sa síce narodil v Japonsku, ale od svojich piatich rokov študuje u shihan Oshira a Sonia (priezvisko som si bohužial nezapamätal). Obidvaja nakoniec aj vyhrali svoje kategórie. Daiki juniorov do 25 rokov a Sonia kategóriu žien. Pekné cvičenie predviedli aj reprezentanti Nemecka, zvlášť Sven Seibert, ktorý skončil druhý v kategórii juniorov do 25 rokov. Bola to tesná prehra, veď po prvom kole mal rovnaký počet bodov ako Daiki. Rozhodla kata Shirotaru no kun, ktorú Daiki zacvičil excelentne.
Na priebeh turnaja dohliadala trojica rozhodcov: Dong Tran z New Jersey(3. Dan Yamanni Chinen Ryu, 5. Dan Goju ryu karate, 4. Dan Iaido Muso Shinden Ryu), Akio Minakami zo Seattlu (6. Dan Shito ryu karate, 3. Dan Yamanni ryu) a Sam Wykoff, ktorý študoval u shihana Oshira, ale už dlhší čas žije v japonskom Kobe. Jozef „choze“ Obuch z Hinode Kobudo Dojo Slovakia zvíťazil v kategórii muži 25 až 45 rokov a stal sa tak jediným Európanom, ktorý sa umiestnil na prvom mieste. V prvom kole predviedol Sakugawa no kun. Spolu s Masaki Sakuraiom sa ocitol na prvom mieste. Rozhodlo druhú kolo, v ktorom si zvolil kata Shuji no kun sho. Zisk dvoch osmičiek a jednej 7.9 rozhodol.
V rámci turnaja, medzi jednotlivými kategóriami, sa uskutočnila aj demonštrácia štýlu Yamanni Chinen Ryu, ktorý je aj pre samotných Japoncov pomerne neznámy. Akio Minakami zacvičil Tomo Yoshi Nunchaku , Dong Tran za zhostil kata Shikina no tunfa, Daiki ukázal Kishaba no sai kata. Toshihiro Oshiro začal s kata Shirotaru no kon dai, ale v polovičke kata zmenil na Shirotaru no kon sho.
Po turnaji začal krátky seminár Yamanni Chinen Ryu pod vedením shihana Toshihira Oshira. Okrem objasnenia niektorých vecí, ako je embusen, seichusen, metsuke alebo tame, sa cvičili kata Don yu kon ichi, Shuji no kon sho a Choun no kon sho.

Pozrite si fotografie z pobytu v Japonsku v osobitnej fotogalérii.

Výsledky turnaja:

Juniori (do 25 rokov):
1. Daiki Takakawa (USA)
2. Sven Seibert (Nemecko)
3. ???? (Japonsko)

Muži (25-45 rokov):
1. Jozef „Choze“ Obuch (Slovensko)
2. Masaki Sakurai (Japonsko)
3. Sergej Brückmann (Nemecko)